Zoznam nápadov a inšpirácií ako pomôcť dieťaťu prirodzene sa rozvíjať najmä v oblasti hrubej a jemnej motoriky
Milí rodičia,
onedlho čaká predškolákov zápis na základnú školu. Adaptácia detí na takúto veľkú zmenu v ich živote býva rôzna, rovnako ako každé dieťa býva iné. Práve preto je veľmi dôležité venovať sa rozvoju jednotlivých oblastí, ktoré dieťa bude potrebovať počas plnenia školských povinností. Prinášame vám zoznam nápadov a inšpirácií ako pomôcť dieťaťu rozvíjať sa najmä v oblasti hrubej a jemnej motoriky. Ide o aktivity, ktoré sú v domácom prostredí veľmi prirodzené.
Sebaobsluha
-Zaväzovanie šnúrok na topánkach
-Zapínanie zipsov a gombíkov
-Navliekanie ponožiek
-Používanie toaletného papiera, hrebeňa, príbora, zubnej kefky, hyg. vreckoviek...
-Hygiena rúk
-Obliekanie sa
Zo života v kuchyni
-Hnietenie tvarov z cesta
-Vykrajovanie, miešanie, vaľkanie, gúľanie
-Presýpanie sypkých materiálov
-Kreslenie do krupice/múky v plechu
-Hra na Popolušku – triedenie strukovín
-Umývanie, šúpanie, strúhanie, krájanie zeleniny
-Navliekanie cestovín, korálikov, rozstrihaných slamiek
Každodenné činnosti v domácnosti
-Vešanie bielizne, napr. utierok
-Skladanie ponožiek do uzlíkov
-Zamykanie a odomykanie zámkov
-Zapínanie a vypínanie vypínača
-Šroubovanie (uzávery fliaš, väčšie šrouby s matkou)
-Listovanie v knihe
-Namotávanie klbka vlny
Manuálne činnosti
-Maľovanie (prstové, vodové, temperové, na sklo), kreslenie (uhlík, rudka, tuš, voskovky, pastelky, kreslenie do holiacej peny natretej na balóne)
-Odtláčanie – výroba vlastných razítok
-Krčenie rôznych druhov papiera
-Strihanie (odstrihávanie rohov výkresu, aby z neho nič nezostalo)
-Vytrhávanie z papiera
-Lepenie – výroba cestičky pre autá, lepenie reťazí, koláží
-Skladanie tvarov a figúr zo špáratiek, špajdlí, slamiek (s predlohou/podľa vlastnej fantázie dieťaťa)
-Výroba vlastných hračiek (napr. z plastových fliaš)
-Uzlovanie na šnúrkach (najprv jeden uzol, potom niekoľko uzlov, uzlíky v určitej vzdialenosti, spojenie špagátov, retiazku z motúzikov, šatiek, šálov a pod.)
Stavebnice, spoločenské a loptové hry
-Skladanie kociek, mostov, vyšších veži, hradov
-Hádzanie na cieľ – loptičky do krabice, gombíky do misky, krúžky na tyč a pod.
-Puzzle, prstové maňušky
-Hra mikádo, tangram, labyrintové dráhy
-Hádzanie a chytanie lopty
Depistáž predškolákov
Depistáž je mapovanie špecifických oblastí vývinu dieťaťa v prostredí materskej školy. Zachytáva čiastkové oslabené oblasti vývinu, ktoré je vhodné rozvíjať ešte pred nástupom do školy. Depistáž sa týka aj detí, ktorých vývin zodpovedá stanoveným štandardom a pravdepodobne nastúpia v septembri do školy. Toto orientačné vyšetrenie sa spravidla realizuje u detí v poslednom, prípravnom ročníku materskej školy s cieľom zmapovať ich aktuálnu úroveň kognitívnych schopností a zručností a tým včas identifikovať deti, ktoré vykazujú znaky rizikového vývinu (z hľadiska ich očakávaného zaškolenia). Včasná identifikácia týchto detí pomôže príprave k zaškoleniu a tým dokáže znížiť riziko z neúspešného zaškolenia alebo znižuje pravdepodobnosť pokračovania v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ (v minulosti nazvané odklad povinnej školskej dochádzky).
Depistáž má poukázať na potrebu stimulácie, nemá však charakter posúdenia a zváženia odkladu povinnej školskej dochádzky. Jej úloha je skríningová a v konečnom dôsledku skôr stimulujúca ako samotné komplexné psychologické vyšetrenie školskej spôsobilosti (pozn. takéto vyšetrenie realizuje Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie). Vyšetrenie školskej spôsobilosti je predovšetkým diagnostický nástroj, ktorý odporúča, či dieťa v nasledujúcom školskom roku zaškoliť alebo či má pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Psychológovia nerozhodujú o tom, či dieťa nastúpi do školy alebo nie, toto rozhodnutie musí urobiť rodič a je len na ňom, či odporúčania psychológa príjme alebo nie.
Mgr. Martina Chrenková
školská psychologička
psycholog.mslimbova@gmail.com
Školský psychológ
Vážení rodičia,
rada by som vám dala na vedomie, že sa môžete v prípade potreby obrátiť na mňa - na školskú psychologičku. Mojím cieľom je zabezpečiť psychické zdravie a osobnostný rozvoj Vášho dieťaťa. Ochotne budem s Vami spolupracovať pri identifikácii problémov detí, hľadaní alternatív a stratégii riešení. Poskytujem individuálne psychologické služby, konzultácie a poradenstvo s ohľadom na vzdelávanie a správanie Vášho dieťaťa. Moja práca je podriadená Etickému kódexu práce školského psychológa. Práve preto sú skutočnosti, o ktorých sa dozviem, prísne dôverné a zachovávam o nich mlčanlivosť. Moja pracovná doba, počas ktorej si môžeme dohodnúť stretnutie, je od 7:15 do 15:15, pričom vás žiadam o dohodnutie stretnutia vopred prostredníctvom mailu.
Mgr. Martina Chrenková
školská psychologička
email: psycholog.mslimbova@gmail.com